Rozmowa kwalifikacyjna – jak sobie poradzić

Rozmowa kwalifikacyjna to dla nas bardzo ważny etap zwłaszcza kiedy ubiegamy się o pracę. Jeżeli zależy nam na danym stanowisku powinniśmy przygotować się do takiego spotkania. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie jakie zrobimy na naszym pracodawcy może odegrać kluczową rolę. Formalności formalnościami, jednak każdy z nas chciałby pracować z ludźmi, którzy robią na nim dobre wrażenie i po prostu wzbudzają sympatię.

Rozmowa kwalifikacyjna, czyli jak dobrze się zaprezentować

Przede wszystkim należy pamiętać, że powinniśmy być przede wszystkim sobą. Nikt z nas nie lubi sztuczności. Jeżeli zostanie ona wykryta, mamy małe szanse na uzyskanie interesującego nas stanowiska. To, że mamy być naturalni nie oznacza, że nie powinniśmy przygotować się do spotkania z naszym potencjalnym pracodawcą. Warto jest zapoznać się z działalnością firmy, do której aplikujemy. Nic nie robi gorszego wrażenia na pracodawcy niż nasza ignorancja w tym temacie. Powinniśmy wiedzieć czym zajmuje się dana firma, jaką ma pozycję na rynku, jakie są jej cele. Powinniśmy także uzasadnić dlaczego chcemy pracować dla danej instytucji. Nie oznacza to, że nie powinniśmy ukrywać naszych motywacji odnośnie zarobów. To, że zależy nam na odpowiednim wynagrodzeniu nie powinno nikogo dziwić. Jednak warto jest uzasadnić w czym możemy być danemu przedsiębiorstwu przydatni. Jeżeli ubiegamy się o pracę powinniśmy pamiętać także o tak kluczowej kwestii jaką jest uśmiech. Wielu Polaków ma z tym prawdziwy problem, jednak szczery uśmiech naprawdę potrafi zdziałać cuda. Zastanówmy się także jak opanować nasz stres. Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu z nas bardzo stresujące wydarzenie. Lekki stres jest dla nas motywacją do działania, jednak kiedy jest on zbyt silny może skutecznie zniweczyć nasze szanse na dobre zaprezentowanie się. Grunt to odpowiednie podejście. Powiedzmy sobie, że owszem zależy nam na danej pracy, jednak kiedy jej nie otrzymamy, świat się nie zawali. Będziemy mieli jeszcze wiele okazji dla rozwoju naszej kariery. Kiedy będziemy nieco na luzie, zrobimy lepsze wrażenie niż wtedy kiedy bylibyśmy spięci. Zanim wejdziemy do miejsca gdzie ma odbywać się spotkanie, koniecznie pomyślmy o wszystkich naszych atutach. To doda nam pewności siebie. Nie zastanawiajmy się nad tym czego nie potrafimy – to w tym momencie nie ma znaczenia, jednak jest w stanie bardzo szybko obniżyć naszą samoocenę. A do tego w żadnym wypadku nie możemy dopuścić.

Rozmowa kwalifikacyjna

O tym, że nie taki diabeł straszny przekonamy się w momencie, kiedy zaczniemy częściej chodzić tego typu rozmowy. Jeżeli mamy poważny problem ze stresem i boimy się oceny innych ludzi, nie ma lepszego sposobu na rozwiązanie naszego problemu niż po prostu to, żeby robić jak najczęściej to, czego tak bardzo się boimy. Pamiętajmy, że za czterdziestym którymś razem rozmowa kwalifikacyjna nie będzie dla nas już tak przerażająca jak za pierwszym razem. My z kolei staniemy się silniejszymi i bardziej pewnymi siebie ludźmi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>